KAMPAANIA BLOGI
Siin jagavad oma kogemusi kampaania "Ekraanivaba päev" algatajad ja toetajad. Kutsume kõiki üles oma kogemusi ja mõtisklusi saatma e-maili aadressile haridus@pjk.ee, aitäh!

HELELYN TAMMSAAR: Kui sa ei ole nuti, kas oled siis…totu!?

Tänapäeva lapsevanemad saavad ühiskonnast vastakaid signaale. Digipädevus, digipööre, digi-see ja digi-teine. On selge, et keskmise ema-isa IT-oskustega tulevikus kaugele ei purjeta. Et tehnoloogia trügib aknast ja uksest sisse ning kes sellega ei kohane, on dinosaurus.
Loe edasi

TATJANA KOZLOVA-JOHANNES: Jalgrattal kiiruse ja müra eest

Kui saime teada Püha Johannese Kooli poolt algatatud ekraanivaba päevast, küsis mu abikaasa: “Huvitav, mida see meie jaoks tähendaks?”. Ja vastas ise mõne hetke pärast: “Ilmselt väga palju tööd järgmisel päeval...”.  Veel 15 aastat tagasi oleks olnud võimatu, et üks ekraanivaba päev midagi niisugust põhjustada võinuks.

Loe edasi

MERIKE METSALA-NIGLAS: Ekraanivaba suvi indiaanlastega

Paari aasta eest veetsime koos perega suve USAs Põhja-Dakota osariigis mandani indiaanlaste reservaadis. Abikaasa Liivo filmis parasjagu Indrek Parki – eestlast, kes õpetab mandanitele nende unustatud emakeelt, ja meie olime kolme lapsega niisama kaasas.
Loe edasi

TAUNO LAUR: Netist ja nutist magnetväljadeni

Meie pere esimesed teadvustamised, et ekraanidel ja muudel seadmetel võiks mingit muud negatiivset mõju ka olla, peale aja „ära söömise“, tekkisid koos sõbra soovitatud raamatu „Tardunud pilk“ läbi lugemisega. Aasta võis siis ehk olla kuskil 2004-2005. Pani hetkeks mõtlema ja oma harjumustele ausalt otsa vaatama.
Loe edasi

JÜRGEN JOOST: Ekraanivaba päev kui kvaliteetaeg

Esimese puutetundliku nutiseadme soetasime lapsele 2010. aasta kevadel, mil Apple tuli välja esimese iPad’iga. Mäletan, et meie tütar oli sellest lummatud, kuna see oli uus põnev
maailm uurimiseks. Õnneks oli sel ajal mängude valik väike ning nende asemel oli pigem palju harivaid programme, mille abil saime uusi põnevaid teadmisi ning treenisime mälu.
Loe edasi

AAVO KOKK: Tasakaal inimeste ja ekraanide vahel

Olin esimeste eestlaste seas, kes hakkas e-maili kasutama. See oli millalgi siis, kui 1980ndad läksid ja 1990ndad tulid. Töötasin ajakirjanikuna Postimehes ning e-mail avas võimaluse muu maailmaga suhelda ja vaatevälja avardada.
Loe edasi

MONIKA PULLERITS: Arvutivaba pühapäev

Ma ei ole ekraanisõltlane. Minu jaoks on arvuti töövahend, suhtlusportaalides ma ei osale ning nutitelefoni kasutan vaid vajaliku kiirinfo saamiseks. Sotsiaalmeedia lihtsalt ei huvita mind. Ja see ei ole ealine iseärasus, sest ka minu põlvkonnas on palju aktiivseid ekraanikasutajaid. Mulle meeldib tuua hommikuti postkastist ajaleht, lugeda paberraamatuid, sõnumi saatmise asemel helistada jne. Kõlab vanamoodsalt?
Loe edasi

IRINA PAERT: Sotsiaalmeedia sõltlase pihtimused

Ma ei teadnud, et olen sotsiaalmeediast sõltuv, kuni otsustasin kuuks ajaks suhtlusvõrgustike kasutamisest loobuda. Kustutasin oma nutitelefonis Facebooki, Instagrami ja Twitteri ikoonid, ei käinud nendes suhtluskeskkondades ka sülearvutis ega lugenud sõprade postitusi, mida olin harjunud tegema mitu korda päevas. 
Loe edasi

INGA LÄÄNEMETS: Harjumatu pühapäev

Alustuseks leppisin endaga kokku, et püüan ühel päeval telefoni kasutamist minimaliseerida, mitte lugeda e-posti ega kasutada Skype’i (mida ma oma Londonis elava täiskasvanud tütrega side pidamiseks ikka tarvitan), Instagrami, Facebooki ega Messengeri, Whatsappi, Linkedin’i. Keerasin telefonil maha kõikide rakenduste helimärguanded.
Loe edasi

NADJA SHVAIKOVSKAJA: День без экрана: ограничение возможностей или неожиданные открытия?

Olegi noorem tütar Nadja mõtiskleb, kuidas mõjus nädalavahetus perega ja telefonita. Vene keeles. В этот последний летний месяц мне выпала возможность испытать на себе тяготы и прелести жизни вне информационного пространства. Это непривычный опыт имеет как свои плюсы, так и отрицательные стороны.  
Loe edasi

DASHA SHVAIKOVSKAJA: День без экрана = день «здесь и сейчас»?

Oma muljeid telefonivabast nädalavahetusest perega jagab Olegi vanem tütar Dasha, üliõpilane. Vene keeles. Намечался семейный уик-энд. Приятные два дня путешествия на живописном острове в штате Вашингтон, США, в компании любимой семьи и…. любимого телефона!
Loe edasi

MERLE LIIVAK: “Kui laps istub ainult ühe koha peal, siis on mure.”

Ühel ilusal juulikuu päeval sõitsin koos oma kolme lapsega Tallinnast Kuressaarde, bussireisi pikkus oli neli tundi. Võis aimata, et rännak kujuneb väljakutseks ning seepärast palusin igal lapsel haarata kaasa seljakott koos paari raamatu, joonistusvahendite ja mänguasjaga. Aga juba sõidu esimestel minutitel hakkasid kostuma: multikaid-multikaid!
Loe edasi